AKTIVITET: Svenska Klubbens medlemmar är hjärtligt välkomna till Svenskar i Världens Sommarprogram 2017!

Nu är det äntligen dags för årets viktigaste evenemang för utlandssvenskar. Var med och påverka i frågor som rör dig som utlandssvensk på Utlandssvenskarnas Parlament och årsmöteslunchen på Grand Hôtel.

Den 22 augusti går Svenskar i Världens sjätte Utlandssvenskarnas Parlament av stapeln. Parlamentet har sedan 2005 varit en demokratisk plattform med syftet att besluta om resolutioner som ska drivas av Svenskar i Världen å alla de 660 000 utlandssvenskars vägnar. På kvällen möts alla deltagare från Parlamentet för mottagning på Utrikesdepartementet där utrikesminister Margot Wallström tar emot.

Var även med och delta i årets årsmöte och årsmöteslunch på Grand Hôtel i Stockholm den 23 augusti där det prestigefulla priset Årets Svensk delas ut till Pia Sundhage. Välkommen att njuta av god mat, gott sällskap och härlig underhållning!

Alla medlemmar i Svenskar i Världen får rabatt och alla ungdomsmedlemmar går till specialpris.

Biljetter till båda dagarna hittar ni här: https://billetto.se/…/svenskar-i-varldens-sommarprogram-201…

För frågor skriv till projekt@sviv.se.

Kommentera

Vänligen logga in med någon av dessa metoder för att lägga till din kommentar:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s